Selam arkadaşlarım. Doğumdan sonra özellikle kendimi toparlamam uzun zaman aldı biliyorsunuz. Doğumdan hemen sonra ve hala sorulan bazı sorular kırıcı olabiliyor daha önce de değinmiştim. Yeni Doğum yapan bir kadına bence asla sorulmaması gereken sorular vardır. Merak ettiğiniz soruları sorduğunuzda empati kurmanızı tavsiye ediyorum. Bu sorulara hemen başlıyorum.

– Anne sütü vermiyor musunuz?(Birçok kadın bu soru yüzünden strese maruz kalıyor mama vermek zorunda olduklarında bebeklerine kendini suçlu hissediyor)

– Bebeğiniz küçük görünüyor.(Yeni Doğum yapmış bir kadına asla söylenmemesi gerekir)

– Sana hiç benzemiyor. (Dokuz ay boyunca karnında taşıdığı ve sonunda ağrılar içinde doğurduğu bebeğin ona benzemiyor olduğunu duymak , anneler için yıkıcı olabiliyor)

– Hiç doğurmamış gibisin. ( Yani hala hamile gibi olduğunu kilo veremediğini söylemek istiyor)

-Sezeryan Doğum mu yaptın canım? ( Kendisi büyük ihtimal normal doğum yapmış. Ağrı içinde kıvransa da karşısındaki hiç umrunda değil.)

Bunlar sadece 5 tanesi daha neleri var .

Bunları sormak yerine lahusa bir kadının ihtiyacı olan en güzel şeylerden biri ona yardımcı olmaktır. Mesela ev işlerinde yardımcı olunabilir. Yada bebeğine bakabilirsiniz o da dinlenmiş olur .Hiç  fena olmaz aksine çok da güzel olur. Güzel şeyler anlatıp ona moral verebilirsiniz . Şu anki durumun geçiçi bir durum olduğunu bebeğini düşünerek daha kolay bu süreci atlatabileceğini anlatıp onu rahatlatabilirsiniz . En sevdiği şey neyse onu alıp gelebilirsiniz .Küçük sürprizler büyük mutluluklara sebep olabiliyor.

Sevgiler…

Yorum Yaz