Merhaba arkadaşlarım ,

Küçük süslü püslü  kız bebeklerine oldum olası bir hayranlığım vardı hep.  Şükürler olsun ki benimde pamuk bir kızım oldu. Ve onu süslerken her anne de olduğu gibi ben de inanılmaz zevkli vakit geçiriyorum.

Küpe konusuna gelince de çok isterdim tabi İncinin kulağını deldirmek .Fakat saçındaki tokayı bile zor tutuyorum kafasında , farkettiği an çekip çıkarıyor . Küpeyi de çıkartır diye düşündüm . Ağzına alıp yutmasından korktup cesaret edemedim bir türlü.. Etraftan aldığım bu konu ile ilgilli yorumlar şöyle idi; Bir kısım kendini bilmeden deldirmeliydin geç kalmışsın , Bir kısım da büyüsün daha çok erken düşüncesindeydi.  Bu konu ile ilgili kafam çok karışıktı açıkcası..

Bu zamana kadar bana çok sık sorulan sorulardan biriydi bu konu. Güzel bir araştırma yapıp sizinle önemli olan bu konuyu paylaşmak istedim.

Küpe bizim kültürümüzde oldukça yaygın olarak kullanılır. Bu yüzden kız çocukları henüz çok küçükken kulakları deldirilip, küpe takılır. Özellikle de bebeklerinin saçı olmadığı durumlarda anneler, onların cinsiyetini belli etmek için bir an önce küpe takmak isterler.

Küçük Yaşlarda Küpe Kullanımının Zararları Nelerdir?

Kız bebekler için küpe onları daha sevimli gösteren bir aksesuar olsa da, çok küçükken takılan küpeler onlar için zararlı olabilir. En basitinden bebek henüz derdini anlatamayacak kadar küçük olduğu için, delme işlemi ve sonrasında herhangi bir enfeksiyon oluşursa bunu anlamak güç olabilir. Kulağında meydana gelen ağrı, kaşıntı ve yanmayı söyleyemeyeceği için ailenin bunu farketmesi zaman alacaktır.

Ayrıca kulağındaki küpe onun ilgisini çekecek ve bebek onu çıkarıp oynamak isteyecektir. Bu durumda küpesini çekiştirip kulağına zarar verme olasılığı çok fazladır. Bebek küpesini çıkarıp onun küçük parçalarını da yutabilir. Kendisi küpesiyle oynamasa bile diğer yaşıtları onun kulağındaki küpeyi çekebilir. Böyle bir durumda da bu küçük sevimli aksesuar, kız bebeğiniz için zararlı bir hale gelebilir.

Peki Kulak Deldirmek İçin En Uygun Zaman Nedir?

Doktorlar tarafından yapılan uyarılar, kız bebeklerin kulaklarının en erken 4 yaşında deldirilebileceği yönündedir. En azından çocuk o zaman kulağındaki küpenin bilincine varacak kadar büyümüş olur. Bir yaşından küçük çocuklara eczanelerde bile kulak delme işlemi yapılmamakta, ailelere en az 1 yaşına kadar beklemeleri önerilmektedir.

Kulak Deldirme İşlemi Nerede Yaptırılmalıdır?

Bebeklerin kulakları eczane veya sağlık kuruluşlarında deldirilmelidir. Hijyenik olmayan ortamlarda yapılan kulak deldirme işlemi, enfeksiyon oluşmasına neden olabilir. Takılacak olan küpeler paslanmaz çelik veya imkan varsa altın olmalıdır. Çünkü diğer metallerin alerjik reaksiyona sebebiyet verme ihtimali vardır. Küpe seçiminizi sallanan küpelerden yana değil, daha küçük olanlardan yana kullanın. Böylece hem bebeğiniz sallanan küpesini çekiştirmeye çalışmaz hem de küpesi herhangi bir yere takılmaz.

Umarım bu bilgilerden sizler de yararlanırsınız. Ben çok severek paylaştım.

Tekrar görüşmek dileğiyle..

 

 

 

Yorum Yaz